Na drogach ma być bezpieczniej…

Na drogach ma być bezpieczniej...

Od końca kwietnia trwała policyjna akcja „Bezpieczny weekend majowy”. Bezpieczeństwa na drogach pilnowało 5 tysięcy policjantów ruchu drogowego. Funkcjonariusze skupiali się głównie na wyjazdach i wjazdach do większych miast, gdzie można się było spodziewać największych utrudnień.
Bilans? W czasie długiego weekendu majowego zginęły 72 osoby, doszło do 850 wypadków, co najmniej 1081 osób zostało rannych. Zatrzymano blisko 3500 nietrzeźwych kierowców. W stosunku do danych z roku ubiegłego jest to dwukrotny wzrost. Bilans zatrważający.
Dlaczego tak się dzieje, że wciąż przodujemy w tych czarnych statystykach na tle reszty Europy? Przyczyna jest z pewnością niejedna.

Mamy Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020. Określono w nim pięć filarów (bezpieczny człowiek, bezpieczna prędkość, bezpieczne drogi, bezpieczny pojazd, ratownictwo i opieka powypadkowa), w ramach nich priorytety, wskazujące zadania i działania, których podjęcie ma na celu osiągnięcie zamierzonych celów. Te cele to zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych o co najmniej 50% w porównaniu z rokiem 2010, tj. do poziomu maksymalnie 2000 zabitych i zmniejszenie liczby ofiar ciężko rannych w wypadkach drogowych o co najmniej 40% w porównaniu z rokiem 2010, tj. do poziomu maksymalnie 6900 osób ciężko rannych.

Rokrocznie w ramach tego programu określane są konkretne zadania do realizacji przez służby, instytucje i prawodawcę. Na ile podejmowane działania okażą się skuteczne pokażą statystyki po zakończeniu programu. Na razie bilans po majówce pokazuje, że są mało skuteczne…

Czy kierowcy czują się zbyt bezkarni? Czy policja bardziej zainteresowana jest wzrostem wpływów z mandatów niż obniżeniem ilości wykroczeń?  Prawidłową tendencją w efektach działań prewencyjnych wydaje się być spadek ilości wystawianych mandatów wraz ze spadkiem ilości wypadków. Jeśli wystawia się coraz więcej mandatów, a liczba wypadków jednocześnie rośnie , to chyba jest coś nie tak z tą prewencją.

Na drogach ma być bezpieczniej...
Apteczka na wyposażeniu każdego pojazdu

 

Póki co, w najbliższym czasie możemy się spodziewać zmian legislacyjnych w następujących kwestiach:

– obowiązek zachowania odpowiednich odstępów między pojazdami na drogach szybkiego ruchu
– określenie standardowego wyposażenia apteczki samochodowej i wprowadzenie jej do obowiązkowego wyposażenia (obok gaśnicy i        trójkąta)
– wprowadzenie zagadnienia „korytarzy życia” na drogach szybkiego ruchu jako obowiązkowego przy szkoleniu kierowców (w puli pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy).

 

Źródło: policja.pl, KRBRD

Podobne artykuły:

Kierowca wróg

Wypożyczalnia aut Warszawa

Czujna kontrola usprawni transport drogowy?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *